Moringa Otu ve Çayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Moringa Otu ve Çayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Moringa Otu ve Çayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Yayınlanma: Güncelleme:

Yeşil çaya son yıllarda güçlü bir alternatif daha çıktı! Artık günümüzün yeni trendi, Ayurvedik tıpta binlerce yıldır kendisine yer bulan moringa otu! Öyle ki Batı dünyası da kendisini ‘‘süper gıda’’ olarak adlandırıyor. Peki, moringayı bu kadar özel kılan nedir dersiniz?

Bitkilerin, insanlık tarihi boyunca hem besin hem de şifa kaynağı olarak görüldüğü ve sağaltıcı etkilerinden dolayı sıkça kullanıldığı bilinen bir gerçek. Son yıllarda ise artan bilinç ile birlikte doğal ürünlere yönelmeye başlayan insanlık, bitkileri yeniden -ve bu sefer, ilerleyen bilim sayesinde daha güvenilir şekilde- keşfediyor. Bu da doğal ürünlere olan ilginin artmasıyla beraber bu alanda yapılan çalışmaların da desteklenmesini sağlıyor.

Günümüzde adından sıkça söz ettiren bitkilerden biri de moringa oleifera ya da çoğu kişinin bildiği adıyla moringa otu! Güçlü etkileri ile öne çıkan moringa oleifera, esasen Güney Asya’nın tropikal bölgelerinde yetişen bir ağaç türü. ‘‘Hayat ağacı’’ ve ‘‘mucize ağaç’’ gibi isimlerle de anılan bu ağacın yapraklarından ise meşhur moringa çayı yapılıyor. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu bitkinin, pek çok alanda fayda sağlayabileceğine inanılıyor. Öyleyse gelin, moringa otunu biraz daha yakından tanıyalım!

1. Moringa Otu Nedir?

1. Moringa Otu Nedir?Moringa otu, dünya üzerinde yetişen pek çok tüketilebilir bitki içerisinde en besleyici olanlardan biri kabul ediliyor. Bu nedenle bu bitki, yetersiz beslenmeyle mücadele planlarının önemli bir parçası olarak görülüyor. Asya ve Afrika’da besleyici ve iyileştirici bir gıda olarak değerlendirilen bu bitkinin Eski Mısır’da, Klasik Yunan döneminde ve Roma İmparatorluğunda ise parfüm üretiminde kullanıldığı biliniyor.

2014’te Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından Ayın Geleneksel Ürünü seçilen bu bitkinin en iyi bilinen türü olan moringa oleifera, Himalaya eteklerinde yetişiyor. Moringa ağacı, oldukça hızlı büyümesi ve susuzluğa dayanıklı olması bakımından özellikle de kurak bölgelerde önemli bir besin kaynağı olarak görülüyor. Moringa ağacında çiçekler, saplar, meyveler, ağaç kabuğu, tohumlar ve yapraklar; kısacası tüm kısımlar yenilebiliyor.

Yaprakları çiğ olarak ya da kaynatılarak ıspanak gibi tüketilebilen moringa bitkisi, ıspanaktan üç kat daha fazla demir içeriyor. Bu bitki ayrıca ideal bir kalsiyum, potasyum, A vitamini, B6 vitamini, C vitamini, magnezyum ve betakaroten kaynağı olarak görülüyor.

2. Moringa Çayı Nasıl Tüketilir?

2. Moringa Çayı Nasıl Tüketilir?Moringa otunun tadını çıkarmanın en kolay yollarından biri de onu çay olarak tüketmek! Dünyanın birçok yerinde popülerlik kazanan bu yeşil renkli çay, çimen ve topraksı bir tada sahip olmasıyla biliniyor. Moringa çayı, kurutulan veya kurutulduktan sonra öğütülüp toz haline getirilen yaprakların birkaç dakika sıcak suda demlenmesiyle hazırlanıyor.

Moringa çayı sıcak ya da soğuk olarak tüketilebildiğinden her mevsimde tercih edilebiliyor. Ayrıca içine katılan tarçın, limon ve fesleğen gibi aromalı tatlar, sade moringa yaprağının hafif topraksı tadını dengelemeye yardımcı olabiliyor. Bu ferahlatıcı çayın kafein içermiyor oluşu, onu yatmadan önce de içilebilecek rahatlatıcı bir seçenek haline getiriyor. Ancak bu çayın günlük iki bardaktan fazla tüketilmemesi öneriliyor.

2.1. Moringa Çayı Besin Değerleri

2.1. Moringa Çayı Besin Değerleri

3. Moringa Çayı Nasıl Yapılır?

3. Moringa Çayı Nasıl Yapılır?Moringa yaprakları yoğun oranda pek çok besin öğesi ihtiva ediyor. Üstelik kurutulan yaprakların içerdiği besin değerleri de tamamen kaybolmuyor. Bu da moringayı, çay olarak tüketmek için ideal bir bitki haline getiriyor. Üstelik yapımı da oldukça pratik! Moringa çayı nasıl hazırlanır sorusunun yanıtı için hemen aşağıya göz atabilirsiniz.

3.1. Moringa Çayı Hazırlamak için Gerekli Malzemeler

  • Bir tutam kurutulmuş moringa yaprağı veya bir çay kaşığı moringa tozu (Alternatif olarak 3-4 sap taze moringa yaprağı da kullanılabilir.)
  • 1 su bardağı sıcak su
  • Damak zevkine göre bal ya da limon

3.2. Moringa Çayı Hazırlamak için Gerekli Talimatlar

  • Sıcak su ile moringa yaprağı ya da tozu karıştırılır.
  • Çay beş ila altı dakika kadar demlenmeye bırakılır.
  • Süre dolduktan sonra yapraklar süzülür.
  • İsteğe göre çaya bal ve/veya limon eklenebilir.

Moringa çayı hazırlanırken, yaprakların su kaynayıp ilk sıcaklığını attıktan sonra demlenmesi öneriliyor. Aksi halde moringa otunun içerdiği vitamin ve minarellerin etkisinde azalma olabiliyor. Çay hazırlanırken kurutulmuş yapraklar yerine öğütülmüş toz formunun tercih edilmesi durumunda, suya karıştırılan tozun süzülmesi tavsiye ediliyor.

4. Moringa Çayı Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

4. Moringa Çayı Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?Yapılan çalışmalar moringanın genel olarak güvenli olduğunu gösterse de, önerilenden fazla moringa çayı tüketmenin bazı yan etkileri olabiliyor. Bu yüzden, moringa çayı gibi bitkisel ürünleri kullanmadan önce muhakkak bir doktorun görüşüne başvurmak gerekiyor.

Moringa çayı bazı özel durumlara sahip kişiler için de riskli olabiliyor. Rahim kasılmalarına neden olabileceğinden, bu çayın hamilelik döneminde tüketimi tavsiye edilmiyor. Hatta söz konusu etkisi nedeniyle, hamileler ve hamile kalmak isteyen kişilerin de moringa çayından uzak durması öneriliyor. Ayrıca moringa çayının, ilaçlarla etkileşime girebileceği için ilaç kullanan ve kemoterapi gören kişiler için de risk oluşturabileceği belirtiliyor.

*Bu sayfada yer alan bilgiler, tıbbi öneri veya uyarı niteliği taşımamakta olup sadece bilgi edinimi amaçlıdır. Moringa otunu herhangi bir şekilde diyetinize dâhil etmek istiyorsanız öncesinde mutlaka bir hekime danışmalısınız.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Günümüzde bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak değerlendirilen fitness nedir? Etkili fitness ve crossfit programı oluşturmak için bilmeniz gerekenler!

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Üyelerimiz, ziyaretçilerimiz, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız dahil gerçek kişilerin kişisel verilerinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve insan haklarına ilişkin ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuata uygun olarak işlenmesi ve verisi işlenen ilgili kişilerin haklarını etkin şekilde kullanılmasının sağlanması önceliğimizdir. veri politikamızı inceleyebilirsiniz.