Diyet Komposto Tarifi

Özellikle yaz aylarında daha çok tercih edilen fakat kış aylarında da yemeklerin yanına harika bir eşlikçi olacak diyet kompostoya ne dersiniz? Tarife geçmeden önce o meşhur soruyu biz de soralım;..

Diyet Komposto Tarifi
Yayınlanma: Güncelleme:

Özellikle yaz aylarında daha çok tercih edilen fakat kış aylarında da yemeklerin yanına harika bir eşlikçi olacak diyet kompostoya ne dersiniz? Tarife geçmeden önce o meşhur soruyu biz de soralım; komposto mu yoksa hoşaf mı? Aralarındaki fark nedir? Sık sık birbiriyle karıştırılan bu iki içeceği ayırt etmek aslında o çok basit. Komposto yaş meyve kullanılarak yapılırken hoşaf kuru meyveler ile yapılır. İkisi arasındaki en temel fark budur (1). Peki diyet komposto ve klasik komposto arasındaki fark nedir diye soracak olursanız; klasik komposto meyvelerin kendi içerdiği şekere ek olarak sofra şekeri ilavesiyle hazırlanırken diyet kompostoda dışarıdan şeker eklenmez. Bu sebeple kan şekeri seviyelerini dengede tutmada problem yaşayan ya da kilo kontrolü sağlamak isteyen bireylerin diyet komposto tarifini tercih etmesi daha doğru bir seçim olacaktır. (2). Gelin diyet kompostonun özellikleri tek tek inceleyelim.

Diyet Komposto Özellikleri ;

Rafine şeker (sofra şekeri) içermez. (Yukarıda da bahsettiğimiz üzere özellikle diyabet veya insülin direncine sahip bireylerde kan şekeri seviyesinin dengesi açısından oldukça önemlidir.)
İçerisine eklenen meyveler sayesinde besin değeri yüksektir.
Hazırlaması kolay ve pratik bir içecektir.
Kalorisi düşüktür.
Lif bakımından oldukça zengindir.
Yağ içeriği yok denecek kadar azdır.Şekersiz Komposto Sağlıklı Mıdır ?

Komposto dilediğiniz meyvelerin kaynatılması ile elde edilir. Özellikle yaz aylarında daha sık tercih edilse de kış meyveleri kullanılarak da yapılabilir ve oldukça sağlıklı bir yemek yancısıdır. Tercih edeceğiniz meyvelere göre farklılık gösterse de içeriği vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir.(3) Meyvelerin içerdiği lif ve posa sayesinde besinlerin bağırsakta kaldığı süreyi artırır, bu da besinlerden elde edeceğimiz faydayı maksimize eder; besinlerin emilimini destekler, bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur (4). Komposto suda kaynatıldığı için tüketirken de suyu ile birlikte tüketilir. Bu sebeple günlük sıvı alımını destekler. Özellikle az kalorili ve ekstra şeker içermemesi diyabetik bireylerde ya da kilo kontrolü sağlamak isteyen bireylerin tercih edebileceği bir yemek yancısıdır (5). Tatlandırıcı içeren veya asitli içecekleri tercih etmiyor ya da alternatif arıyorsanız şekersiz komposto tarifini gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz. Pratik bir şekilde yapılabilmesi ve lezzetli olması sebebi ile sofralarınızın vazgeçilmezi olacağından eminiz. Genel hatları ile bilgi sahibi olduğumuza göre şimdi de tarife geçelim.

Şekersiz Komposto Nasıl Yapılır ?

2 Adet yeşil elma
1 Adet armut
5-6 Adet çubuk tarçın
10 diş karanfil
1 Adet limonun suyu
Tatlandırıcı ya da şeker içermeyen şurup var ise isteğe bağlı olarak ekleme yapabilirsiniz

Gelin aşama aşama şekersiz komposto nasıl yapılır bakalım;

Elmaları ve armutu küp küp doğrayalım,
Daha sonra 1 litre suyu tenceremize alarak kaynatalım,
Doğradığımız armut ve elmaları tencereye ekleyelim,
Meyvelerin gelmesini istediğiniz kıvama göre 3-8 dakika arası kaynatalım,
Ardından limon suyu, çubuk tarçın ve karanfili ekleyelim,
Bu aşamadan sonra 10 dakika daha kaynatarak ocaktan alalım ve soğumaya bırakalım.
Dilerseniz oda sıcaklığında, dilerseniz soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.

Yukarıdaki tarife uygun olarak hazırlanan komposto tarifinin 1 porsiyonu yaklaşık olarak 45-50 kaloridir. Ama hocam 1 Porsiyon komposto ne kadar bilmiyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Bu soru işaretini de giderelim. 1 Porsiyon kompostoyu 1 küçük kase komposto şeklinde düşünebilirsiniz diyor ve yazımızı burada noktalıyorum. Ufkunuzu açacak ve beslenmeye dair uygulayabileceğiniz faydalı bilgiler sunan gelecek yazılarımızda görüşmek üzere. Sağlıkla kalın!

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Günümüzde bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak değerlendirilen fitness nedir? Etkili fitness ve crossfit programı oluşturmak için bilmeniz gerekenler!

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Üyelerimiz, ziyaretçilerimiz, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız dahil gerçek kişilerin kişisel verilerinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve insan haklarına ilişkin ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuata uygun olarak işlenmesi ve verisi işlenen ilgili kişilerin haklarını etkin şekilde kullanılmasının sağlanması önceliğimizdir. veri politikamızı inceleyebilirsiniz.