Diyette İken Neler Tüketilmeli?

Diyette İken Neler Tüketilmeli?  Günümüzün ve geleceğin en büyük sağlık sorunlarından birisi olarak gösterilen obezite büyük bir kesimi olumsuz etkilemektedir. Birçok hastalığın başlangıç sebebi fazla kilo olarak biliyor. Bu nedenle birçok kişi diyete..

Diyette İken Neler Tüketilmeli?
Yayınlanma: Güncelleme:

Diyette İken Neler Tüketilmeli? 

Günümüzün ve geleceğin en büyük sağlık sorunlarından birisi olarak gösterilen obezite büyük bir kesimi olumsuz etkilemektedir. Birçok hastalığın başlangıç sebebi fazla kilo olarak biliyor. Bu nedenle birçok kişi diyete başlamıştır veya başlamayı planlamaktadır. Ancak bilinçsiz şekilde yapılan diyetler olumsuz sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. İnsan vücudu gün içinde tüketilen enerjiyi karşılamak için vitamin, minarel ve besinlere ihtiyaç duyar.

Bu besinleri bilinçsizce aniden yemeyi bırakmak tehlikeli olabilmektedir. Bilinçli bir şekilde diyet yapmak sadece fazla kilolar için değil sağlıklı bir yaşam içinde gereklidir. Vücuda ihtiyaç duyduğu besinleri doğru zamanda ve kararında vermek diyetin ilk şartıdır.

Diyette Kahvaltının Önemi ve Yenmesi Gerekenler

İş hayatında ve hayat koşuşturmasının içinde kahvaltıya gerekli önemin verilmemesi sağlıksız beslenmenin bir göstergesidir. Poğaça ve simitle geçiştirilen kahvaltı öğünü, vücuda ihtiyacı duyduğu proteinlerin alınmaması demektir. Kahvaltıda aşırı şekilde tüketilen şekerli gıdalar, glikoz seviyesini çok hızlı bir şekilde yükseltir. Bu durum çabuk acıkmaya neden olarak fazla yemek yemeye neden olur. Dengeli ve sağlıklı bir kahvaltı için mutlaka yumurta, peynir, domates, yeşil biber, doğal fıstık ezmesi, avokado, kuruyemiş ve yulaf ağırlıklı besinlerin tüketilmesi gereklidir. Kahvaltı kişinin en önemli öğünüdür ve güne iyi başlamanın birinci basamağıdır. Kahvaltıda tüketilecek az pişmiş bir yumurta vücudun protein ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacak ve tokluk hissi verecektir.

Diyette Öğlen Yemeği 

Güne dengeli bir kahvaltı ile başlamak öğlen yemeğinde ağır yemekler yenmesinin önüne geçecektir. Öğlen yemeğine hafif bir çorba ile başlamak uygun olacaktır. Öğlen yemeğinde et tercih edilecekse ızgarada pişmiş et tercih edilebilir. Öğlen yemeğinde mutlaka sebze ağırlıklı olan yemekler tercih edilmelidir. Öğle yemeğinin sonunda bir adet meyve tercih edilebilir.

Diyette Akşam Yemeği 

Diyette en çok dikkat edilmesi gereken öğün akşam yemeğidir. Fazla kilo alımının büyük bir çoğunluğu akşam yemeğinin ölçüsünün kaçmasıdır. Akşam yemeğine hafif bir çorba ile başlamak ve ardından baklagiller ve sebzelerden oluşan yemek tüketimi uzun süre tokluk hissi yaratacaktır. Pırasa, brokoli, karnabahar ve yeşil yapraklı sebze yemekleri tercih edilmelidir.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Günümüzde bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak değerlendirilen fitness nedir? Etkili fitness ve crossfit programı oluşturmak için bilmeniz gerekenler!

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Üyelerimiz, ziyaretçilerimiz, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız dahil gerçek kişilerin kişisel verilerinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve insan haklarına ilişkin ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuata uygun olarak işlenmesi ve verisi işlenen ilgili kişilerin haklarını etkin şekilde kullanılmasının sağlanması önceliğimizdir. veri politikamızı inceleyebilirsiniz.