Çocuklarda Boy Uzamasına Destek Veren Yiyecekler

Çocuklarda Boy Uzamasına Destek Veren Yiyecekler Çocuklarımızın sağlığı için onların boy ve kilo gibi antropometrik özelliklerinin ideal aralıklarda olmasını isteriz. İdeal aralıklarda olmadığında da belli başlı arayışlara gireriz. Boy uzamasına katkıda..

Çocuklarda Boy Uzamasına Destek Veren Yiyecekler
Yayınlanma: Güncelleme:

Çocuklarda Boy Uzamasına Destek Veren Yiyecekler

Çocuklarımızın sağlığı için onların boy ve kilo gibi antropometrik özelliklerinin ideal aralıklarda olmasını isteriz. İdeal aralıklarda olmadığında da belli başlı arayışlara gireriz. Boy uzamasına katkıda bulunan besinler bu durumlarda kurtarıcımız olmaktadır. Her besinin kendine göre bir yararı vardır. Boy uzamasına destek veren yiyecekler genellikle D vitamini içerikli olan yiyecekler olmakla birlikte farklı vitaminler de boy uzamasına destek vermektedir.

Boy Uzamasında Etkili Olan D Vitamini

Besinler arasında yumurta sarısı, tereyağı, karaciğer, süt ve süt ürünleri ve balık gibi gıdalarda D vitamini bulunmaktadır. Ancak bu besinlerdeki D vitamininin vücutta aktifleşebilmesi için güneş ışınlarına ihtiyaç vardır. Güneş ışınları ile aktifleşen D vitamini vücutta aktifleşerek kemik gelişimine ve çocuklarda boy uzamasına katkıda bulunur. Önemli bir nokta vardır ki bu da güneş ışınlarının dik gelmediği zamanlarda çocuklar dışarıya salınmalıdır.

D vitamininin vücutta yeterli miktarda bulunması kalsiyum emilimini olumlu yönde etkilemektedir. Eğer D vitamini vücutta bulunmazsa kalsiyum emilemez ve kemik sağlığı olumsuz etkilenir. Bunun sonucunda kırılgan bir kemik ortaya çıkar. Kalsiyumun besinlerle yeterli miktarda alınması güçlü kemiklere sahip olmayı dolayısıyla normal boy uzamasında etkili olabileceği bilinmelidir.

Boy Uzamasında Etkili Olan Diğer Vitaminler

A vitamini, B grubu vitaminleri (özellikle B1 ve B2 vitaminleri) ve F vitamini de boy uzamasında etkilidir. Sağlıklı bir beslenmeyle bu vitaminlerin vücutta yeterli miktarda olması sağlanabilir. Eksikliği olan vitaminlerde (mesela D vitamini gibi) besinlerle alınamadığı zaman dışardan besin takviyesi şeklinde de alınabilmektedir.

Çocuklarda Boy Uzatan Besinler Nelerdir?

  • Süt ve Süt Ürünleri= Kalsiyum açısından zengindir. Kemik güçlenmesini ve kemik oluşumunu sağlar. Bu grupta bulunan A vitamini kemiklere kalsiyumun geçmesini sağlar. Çocukların günlük 2-3 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketimi sağlanmalıdır.
  • Yumurta= Anne sütünden sonra en iyi protein kaynağı yumurtadır. Kemik gelişimi için önemli olan D, B12, B2 vitaminleri ve kalsiyum açısından da zengindir.
  • Balık= D vitamini içeriği yeterince yüksektir. Boy uzaması için oldukça iyi bir gıdadır.
  • Kırmızı et= İçeriğinde bulunan başta demir olmak üzere protein, B12 vitamini açısında zengindir. İskelet ve kas sistemini geliştirir.
  • Yağlı tohumlar
  • Taze sebze/meyve
  • Filizlenmiş tohum ve baklagiller

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Günümüzde bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak değerlendirilen fitness nedir? Etkili fitness ve crossfit programı oluşturmak için bilmeniz gerekenler!

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Üyelerimiz, ziyaretçilerimiz, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız dahil gerçek kişilerin kişisel verilerinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve insan haklarına ilişkin ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuata uygun olarak işlenmesi ve verisi işlenen ilgili kişilerin haklarını etkin şekilde kullanılmasının sağlanması önceliğimizdir. veri politikamızı inceleyebilirsiniz.