ANTRENMAN ÖNERİLERİ

Evde Yapabileceğiniz aerobik hareketleri

ANTRENMAN ÖNERİLERİ
Yayınlanma: Güncelleme:

Evde Yapabileceğiniz aerobik hareketleri

 

Spor, sadece sağlıklı bir iskelet ve kas sistemi için gerekli olan bir aktivite değil; aynı zamanda psikolojik bir terapidir. Günümüzde spor salonları, gelişmiş imkanları sayesinde spor yapmak için en uygun alanlar olarak öne çıkıyor. Fakat artan talep sebebiyle zaman zaman kalabalıklaşabilen spor salonları, yetersiz alan veya hijyenik problemler gibi sonuçlar doğurabiliyor. Halbuki spor salonlarının aksine kendinizi en rahat ve en özel hissettiğimiz evinizde yapabileceğiniz birtakım aerobik hareketleri ile formda kalmak mümkün. Konfor alanınızdan uzaklaşmadan düzenli bir şekilde egzersiz yaparak sıkı ve fit bir vücuda kavuşabilirsiniz. Eğer öncelikli amacınız fazla kilolarınızdan kurtulmak ise aerobik egzersizleri sizin için en ideal kardiyo çalışması olabilir. Düzenli olarak kardiyo çalışması yapmak, bir yandan metabolizma hızınızı arttırırken; diğer yandan etkili bir şekilde yağ yakımı sağlayarak kilo verme sürecinizi hızlandırır. Eğer siz de düzenli kardiyo egzersizleri için spor salonunun yolunu tutmak istemeyenlerdenseniz evde kolayca yapabileceğiniz aerobik hareketleri ile forma girebilirsiniz.

 • İp Atlama

Siz de ip atlamanın bir çocuk oyunu olduğunu düşünenlerdenseniz bu yanılgıdan vazgeçmenin tam zamanı! En etkili kardiyo egzersizlerinden biri olan ip atlamanın metabolizma hızını arttırmadan yağ yakmaya; etkili bir kas inşası yaratmadan kemik ve eklemleri güçlendirmeye kadar çok sayıda faydası bulunuyor.

ip atlama spor ile ilgili görsel sonucu

Fiziksel direncin artmasına yardım eden ip atlama, vücudun oksijeni verimli bir şekilde kullanmasını sağlayarak kalp, akciğer ve dolaşım sistemini güçlendirir. İp atlama egzersizini günlük antrenman planınızın içine dahil ederek kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulabilir, fit bir bedene kavuşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Tekrar sayısı: 50 – 100

 1. Kafanız ve gövdeniz dik, dizleriniz hafif bükülü konumda karşıya bakın.
 2. Dirseklerinizi bedeninize yakın tutarak ipi bileklerinizle hareket ettirin.
 3. İpin hızını kontrol ederek aşağı yukarı zıplayın.

 

 • Step Aerobik

Fazla kilolarınızdan kurtulurken aynı zamanda güçlü bacak ve kalça kaslarına sahip olmak ister misiniz? O halde step aerobik ile tanışmanın tam zamanı! 80’lerin sonunda ABD’de uygulanmaya başlanan ve ardından tüm dünyada popüler hale gelen step aerobik egzersizleri, günümüzde müzik eşliğinde yağ yakmak ve incelmek isteyenlerin favorisi olmaya devam ediyor. Farklı kareografiler eşliğinde step tahtasına inip çıkmaktan oluşan egzersizler, aynı zamanda fiziksel direnç, denge ve odaklanma becerilerini de arttırıyor.

step aerobik ile ilgili görsel sonucu

 

Nasıl Yapılır?

Tekrar sayısı: 20 tekrar – 3 set

 1. Sırtınız dik, omuzlarınız geride ve rahat olacak şekilde step tahtasının üzerine çıkın.
 2. Bir ayağınızı geriye doğru atarak aşağıya inin.
 3. Diğer ayağınızı da geriye doğru atarken öteki ayağınızla tekrar basamağa çıkın.
 4. Sağ ve sol adımların sırasını değiştirerek egzersize devam edin.

 

 • Bisiklet

Fiziksel faydalarının yanı sıra stresten kurtulmanın da en etkili yollarından biri olan bisiklet egzersizini dilerseniz bir kondisyon bisikleti alarak evinizde; dilerseniz de ihtiyacınıza göre hobi veya performans bisikleti alarak dışarıda yapabilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımını sağlayan bisiklet egzersizi, bacak ve kalça kaslarını kuvvetlendirmek için de benzersiz bir antrenmandır.

 

Nasıl Yapılır?

Süre: Kondisyon Bisikleti 20 – 30 dakika & Performans Bisikleti 30 – 40 dakika

 1. Seleyi vücut ölçünüze göre ayarlayın, dizlerinizin hareket esnasında fazla bükülmesine izin vermeyin.
 2. Pedalları çevirerek bisikleti hareket ettirin.

 

 • Zumba

Aerobik egzersiz türlerinin en keyiflilerinden biri olan zumba, kalça ve karın bölgesinde biriken yağlara savaş açan bir dans egzersizidir. Latin müziği eşliğinde hem eğlenmek hem de fazla kilolardan kurtulmak, kulağa hoş gelmiyor mu? Daha iyi bir postür ve vücut esnekliği kazanmanızı sağlayan zumba hareketleri, metabolizma hızınızı yükselterek daha fit ve sağlıklı bir bedene kavuşmanızı sağlıyor. 60 dakikalık bir zumba dersi ile yaklaşık 1500 kalori yakmak mümkün!

 

Nasıl yapılır?

Süre: 45 dakika

 1. İnternette yer alan zumba dersi videolarından seviyenize uygun olan birini seçin.
 2. Hareketlerinizi kısıtlamayacak kıyafetlerinizi giyin ve dansa başlayın.
 3. Daha profesyonel seviyede zumba öğrenmek istiyorsanız evinize yakın bir spor salonu veya dans kursu bulabilirsiniz.

Aerobik hareketleri, daha fit bir bedenin kapılarını aralamanıza yardım etmesinin yanı sıra sizi günlük hayatın stresinden de uzaklaştırarak daha zinde hissetmenizi sağlayan egzersizlerin başında geliyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Günümüzde bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak değerlendirilen fitness nedir? Etkili fitness ve crossfit programı oluşturmak için bilmeniz gerekenler!

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Üyelerimiz, ziyaretçilerimiz, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız dahil gerçek kişilerin kişisel verilerinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve insan haklarına ilişkin ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuata uygun olarak işlenmesi ve verisi işlenen ilgili kişilerin haklarını etkin şekilde kullanılmasının sağlanması önceliğimizdir. veri politikamızı inceleyebilirsiniz.