Kasık Fıtığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

asık fıtığı ‘’İnguinal Herni’’ olarak tanımlanır. Diğer fıtık türleri kadar sık görülmese de dikkat edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. İnguinal herni; karın fıtıkları arasında en sık görülen, kasık bölgesinde oluşabilen..

Kasık Fıtığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Yayınlanma: Güncelleme:

asık fıtığı ‘’İnguinal Herni’’ olarak tanımlanır. Diğer fıtık türleri kadar sık görülmese de dikkat edilmesi gereken önemli bir hastalıktır.

İnguinal herni; karın fıtıkları arasında en sık görülen, kasık bölgesinde oluşabilen bir rahatsızlıktır.

Kadınlarda çok daha az görülürken, erkeklerde ise kadınlara kıyasla 3-4 kat daha fazla görülebilmektedir. Günümüzde her 10 erkekten 1’inde görülmekte olan kasık fıtığı doğru tedavi planlaması veya cerrahi planlama ile çok rahat atlatılabilen bir rahatsızlıktır.

Kasık fıtığı, karın duvarında oluşan basıncın çeşitli sebepler (ıkınma, hapşurma, öksürme, ani hareket) ile dışarıya doğru kasık bölgesinde atma durumu olarak da adlandırılabilir.
Kasık fıtığı kendi içerisinde 3 çeşit olarak incelenir:

1) Femoral Herni: En sık kadınlarda görülür. Gebelik durumu veya zorlamaya bağlı olarak bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşabilmektedir.

2) Direkt İnguinal Herni: Genellikle kasların zayıflaması sonucunda hem erkek hem kadınlarda görülebilir. Genel sebebi kasların zayıflaması ve vücut dayanıklılığının azalması durumudur.

3) İndirekt İnguinal Herni: Adında da görüldüğü gibi inguinal kanaldan direkt olarak çıkmakta olan ve genellikle en çok karşılaştığımız kasık fıtığı şeklidir.Bu fıtık türünde genelde cerrahi operasyon gerekmektedir.

KASIK FITIĞI HAKKINDA EN SIK SORULAN SORULAR

Kasık Fıtığı Neden Olur?

Kasık fıtığı karın duvarının içindeki basıncın artması durumunda, öksürük, ıkınma, fiziksel zorlanma, hapşurma gibi bir çok sebepten görülebilmektedir.

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtıkları genel olarak belirti göstermese de kasık bölgesinde şişlik, ağrı veya kabarıklık gibi bulgular gösterebilmektedir. Kişi uzandığında şişlik görülemeyebilir. Genel olarak bölgesel olarak ağrı eşlik eder ve el ile palpasyon yapıldığında hissedilebilir.

Kasık Fıtığı Ağrısı Nerelere Vurur?

Genel olarak karın ve kasık bölgesinde hissedilir. Bunun dışında bele de vurduğu görülmektedir. Erkeklerde ciddi oranda testislere de vurabilmektedir.

Kasık Fıtığı Hastası Olmamak İçin Neler Yapmalıyım?

Genel olarak karın bölgesinde bir şişlik ağrı başlangıcı varsa dikkat edilmeli ve bir hekim gözetimine başvurulmalı, olası bir kasık bölgesinde kasılma hissettiğinizde sizleri zorlayabilecek fiziksel egzersizlerden kaçınmalısınız. Benim bu konuda özellikle belirttiğim bir diğer konu ise, hapşururken ağzınızı kapatmamanız rahat bir şekilde hapşurma veya öksürme yapmanızdır. Karın içi basınç çok fazla arttırılmamalı.

Kasık Fıtığı Hastasıyım, Ne Yapmalıyım?

Mutlaka en kısa zamanda bir uzmana danışın. Kendi başınıza yürümek dahil her türlü fiziksel aktiviteden kaçınmalısınız.

Kasık Fıtığı Spor Yapmama Engel mi?

Kesinlikle engel bir durum. Eğer kasık fıtığı hastasıysanız veya herhangi bir belirtiniz varsa, cerrahi operasyon gerektirmemesi için zorlamamalı direkt bir uzman ile iletişime geçip spora ara vermelisiniz.

Kasık Fıtığı İleri Seviyelerde Ne Gibi Sorunlara Neden Olabilir?

İleri seviyede genel olarak ameliyat gerektirmektedir. Cerrahi operasyonlar ile çok rahat bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir. Sonrasında tabi ki çok daha dikkatli olmak gerekmektedir.

Kasık Fıtığının Riskleri Nelerdir?

Fıtığın çok fazla dışarı sarkması ve organlara bir bası oluşturması gibi durumlarda organların çalışma düzenini bozabileceği ve hayati riskleri beraberinde getirebileceği gözlemlenmiştir. Bu yüzden olası bir rahatsızlık durumunda mutlaka uzmanınıza danışmanızda fayda var

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Günümüzde bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak değerlendirilen fitness nedir? Etkili fitness ve crossfit programı oluşturmak için bilmeniz gerekenler!

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Üyelerimiz, ziyaretçilerimiz, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız dahil gerçek kişilerin kişisel verilerinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve insan haklarına ilişkin ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuata uygun olarak işlenmesi ve verisi işlenen ilgili kişilerin haklarını etkin şekilde kullanılmasının sağlanması önceliğimizdir. veri politikamızı inceleyebilirsiniz.