Dermatologların Ciltlerine Asla Sürmediği 5 Şey

Dermatologların Ciltlerine Asla Sürmediği 5 Şey

Dermatologların Ciltlerine Asla Sürmediği 5 Şey
Yayınlanma: Güncelleme:

Herkes temiz, canlı ve pürüzsüz bir cilt ister. Ama cilt bakımı için yoğun olarak kullandığınız kimi ürünler tahmin ettiğinizden çok daha zararlı. Size fikir vermesi açısından dermatologların cildine asla sürmediği 5 şeyi bir araya getirdik. Bakalım neler varmış…

1. Evde Uygulanan Kimyasal Cilt Soyucular

 

Dermatologlar, dışarıdan satın alınan veya ev ortamında kontrolsüz bir şekilde hazırlanan kimyasal cilt soyucuları, kendi başınıza kullanmamanız gerektiğini söylüyor. Çünkü bu ürünler evde tek başına cilt bakımı yaparken kullanmak için çok zararlı. Mutlaka bir doktor kontrolünde ciddi cilt problemleri için kullanılması gerekiyor. Aksi halde kızarıklık, yara, cilt tonunda değişiklik ve alerji gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

2. Lif, Kese, Sünger

Yüzünüze kese, lif veya sünger gibi ürünleri temas ettirmekten kaçınmalısınız. Çünkü bu gibi ürünleri yanlış kullandığınız zaman cilt bakımı yapayım derken cildinizi tıpkı bir zımpara gibi  tahriş edebilirsiniz. Üstelik tüm bu banyo malzemeleri ıslak bırakıldıkları takdirde bakteri oluşturduğu için sivilce ve egzamaya davetiye çıkarabiliyor.

3. Kollajen İçeren Kremler

Miami Cilt Enstitüsü Kurucusu Manjula Jegasothy’e göre, kollajen doğrudan cilde uygulanamayacak kadar büyük bir molekül. Bu yüzden aktif maddesi cilde nüfuz etmeyen kremlere boşu boşuna fazla para vermeye de gerek yok.

4. Aşındırıcı Yüz Maskeleri

Eğer herhangi bir cilt probleminiz yoksa scrub denen ev yapımı yüz maskelerini yoğun olarak kullanmanıza da gerek yok. Cilt bakımı yapayım derken zaten hassas olan yüz derisini tahriş edebilirsiniz. Çünkü kuvvetli yüz maskeleri bir süre sonra hiperpigmentasyona neden olarak cilt tonunda farklılıklar yaratabiliyor. Bu gibi ürünler genelde sivilce sorunu yaşayanlar tarafından kullanılıyor.

5. Evde Yapılan Dermaroller Uygulaması

Cilt üzerinde minik delikler açarak sonrasında sürülen kremlerin etkisini artırmayı amaçlayan dermaroller isimli alet, yaşlanan, çatlayan, lekelenen ciltleri tedavi etmekte kullanılıyor. Ancak bunu ev ortamında kendi kendinize kullanmanız çok doğru değil. Cilde herhangi bir zarar vermemek, kalıcı yaralara neden olmamak için bu yöntemi uygularken uzman desteği almalısınız. Aksi halde cilt kusurlarınızı yok etmeye çalışırken daha ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Unutmayın ki dünya genelinde artış gösteren cilt kanseri, ufak dikkatsizlikler nedeniyle de yayılıyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Günümüzde bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak değerlendirilen fitness nedir? Etkili fitness ve crossfit programı oluşturmak için bilmeniz gerekenler!

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Üyelerimiz, ziyaretçilerimiz, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız dahil gerçek kişilerin kişisel verilerinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve insan haklarına ilişkin ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuata uygun olarak işlenmesi ve verisi işlenen ilgili kişilerin haklarını etkin şekilde kullanılmasının sağlanması önceliğimizdir. veri politikamızı inceleyebilirsiniz.