Suyun vücudumuz için önemini

Suyun vücudumuz için önemini
Suyun vücudumuz için önemini gösteren bir post paylaştım dostlarım bol bol su içmeyi unutmayın güvende kalın ve sıkı çalışın herkese bol şans .
Yetişkin bir insanın vücudunun ortalama %60’ı sudan oluşur. Bu suyun çoğu vücudun hücrelerinde yer alır ve yaşam fonksiyonlarını sürdürmek için kullanılır.
Su - insan vücudunun ana bileşeni
Vücudumuzdaki suyun üçte ikisi hücrelerimizde ve üçte biri hücrelerimizin dışında bulunur.
Örneğin, 70 kilo ağırlığı olan erkek bir bireyin vücudu yaklaşık 28 litre hücre içi ve 14 litre hücre dışı olmak üzere 42 litre su içerir.
Bu miktarın,
3 litresi kan plazmasıdır;
1 litresi, beyin omurilik sıvısı, göz, akciğer, peritoneal ve sinovyal sıvılardan oluşan transselüler sıvıdır.1 10 litresi, hücreleri çevreleyen sulu bir ortam olan interstisyel sıvıdır.
Bir insan vücudundaki su miktarı yaşa göre değişir. Örneğin, yeni doğmuş bir bebeğin vücudu (%75) , yaşlı bir kişiden (%50) daha fazla sudan oluşur.2
Ayrıca, bir kişinin vücudu ne kadar kaslı olursa, o kadar fazla su içerir. Tersine, vücutta ne kadar çok yağ varsa, o kadar az su olacaktır. Hayati organlarımız da farklı miktarlarda sudan oluşur. Beyin, akciğerler, kalp, karaciğer ve böbrekler çok fazla su içerir. Bu miktar, organa bağlı olarak %71 ile %84 arasında değişir.3 Kemiklerimizin bile %31’i sudan oluşmaktadır!

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ