SU-TUZ-POTASYUM DENGESİ

SU-TUZ-POTASYUM DENGESİ

SU-TUZ-POTASYUM DENGESİ
Yayınlanma: Güncelleme:

Sanırım fitness ve vücut geliştirme konularında en fazla konuşulan konulardan biri de tuz su dengesi üzerinedir. Kimi tuzun su tutacağını kesilmesi gerektiğini ifade ederken kimi ise normal düzeylerde alınması gerektiğini savunur. Aslında buna tek açıdan bakmak doğru olmayacaktır. Vücuttaki kan basıncı dengesi ile potasyum tuz ve su dengesi birbiri ile yakından ilişkilidir. Bilinmesi gereken ilk kısım tuzun kan basıncı arttırıcı potasyumun ise düşürücü etkiye sahip olduğudur. Aynı zamanda kan basıncının azalıp artmasına bağlı olarak vücutta iki hormon önemli görev yapar. Bunlardan birincisi aldosteron ikincisi ise vasopressindir. Aslında bir üçüncü hormonumuz daha vardır bu Natriüretik hormondur. Kan basıncının artması için ne olması gerekir birlikte düşünelim… birincisi kan damarının içerisindeki yoğunluğun artması gerekir ki bu dokuların arasından damar içerisine su çekilmesini sağlayacaktır (glikoz ve tuz bu görevi görür) bu hacimsel artış kan basıncını arttıracaktır. İkinci durum ise kan damarlarının daralması ve böbreklerden daha fazla su geri emiliminin sağlanması yoluyla olacaktır (vasopressin etkisi). Vasopressin kelime anlamı olarak damar büzüştürücü anlamına gelir… Şimdi gelelim… tuz almasak ne olur… çok basitçe hiç tuz almaz isek vücudunuzdaki aldosteron seviyesi artacaktır… Vücut kan basıncınızı dengelemek için daha fazla tuz tutmaya çalışacak ve vasopressin sentezini arttırarak su tutacak damarlarınızı büzüştürmeye çalışacaktır. Bu da doğrudan su tutumu ile sonuçlanacaktır… Aslında karbonhidratı 0 yaptığınızda da durum benzerdir. Kan basıncı 0 karbonhidrat diyetlerinde düşük kalır. Bu düşük kalma sonucunda çok daha fazla sulanırsınız çünkü doku arasındaki suyu çekebilecek kan yoğunluğuna sahip olamazsınız. Neyse lafı fazla uzatmıyorum. Şimdi soru şu olacak ne kadar tuz almalıyız… bunun net bir cevabı yok çünkü herkesin kan basıncı dengesi değişken. Tek bildiğim eğer vücudunuz sulanıyorsa tuz ve karbonhidrat tüketimi arttırılmalıdır. Bu 100’den fazla yarışmacı üzerinden alınan deneyimlerle sabittir. Bu arada anabolikler ne işe yarar diyenlere de buradan yazmış olayım anaboliklerin çoğu bu denge üzerinden su atımı sağlamaktadır. Kimi kortizol üzerinden kan şekerini arttırır, kimi damarları daha fazla büzer ve vasopressin sentezini düşürür, kimi aldosteron antogonisti olarak çalışır ve su atımına yardımcı olur. Vücut geliştirme kişiden kişiye değişkendir ve keskin bir doğrusu kesinlikle yoktur… Kişinin genetik yatkınlığı karb alımını değiştirir tuz alımını değiştirir potasyum alımını değiştirir…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Günümüzde bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak değerlendirilen fitness nedir? Etkili fitness ve crossfit programı oluşturmak için bilmeniz gerekenler!

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Üyelerimiz, ziyaretçilerimiz, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız dahil gerçek kişilerin kişisel verilerinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve insan haklarına ilişkin ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuata uygun olarak işlenmesi ve verisi işlenen ilgili kişilerin haklarını etkin şekilde kullanılmasının sağlanması önceliğimizdir. veri politikamızı inceleyebilirsiniz.