Sakatlanmayı Azaltacak Esneme Hareketleri

Sakatlanmayı Azaltacak Esneme Hareketleri

Sakatlanmayı Azaltacak Esneme Hareketleri
Yayınlanma: Güncelleme:

Kas-tendon birimlerinin esnekliğinin artırılmasının, daha iyi performans sağladığı ve yaralanma riskini azalttığı kabul edilen bir bulgudur. Germe egzersizleri düzenli olarak ısınma ve soğuma egzersizlerine dahil edilir.

Birçok sporcu sakatlıkları önlenmek adına esneme hareketlerini önerirken buna karşılık olarak esneme hareketlerinin sakatlıkla alakası olmadığını savunan kişiler de bulunmaktadır. Yüksek kas ve tendon aktivitesi gerektiren egzersizlerden önce, kaslar ısıtıldıktan sonra yapılan esneme hareketlerinin kasları egzersize hazırlayacağı; egzersiz sonrasında yapılan esneme hareketlerinin ise kasların iyileşme süresini kısaltacağı ve kasta birikmiş olan laktik asiti dağıtarak yorgunluğu gidermeye yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

Koşu bandı ve yürüme bandı spor öncesi ve sonrası ısınma ve esneme hareketlerinde bolca kullanılmaktadır.

Sakatlanmayı önleyebilecek esneme hareketlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz (1).

1. Köpek Pozu

https://cdn-img.health.com/sites/default/files/styles/large/public/1471283142/downward-dog-yoga-pose-daily-burn.jpg?itok=sVZjgHwn

Yogada favori esneme hareketlerinden biri olan köpek pozu sakatlanmaları önlemede de etkilidir. Ayak tabanlarınız yerdeyken öne doğru esneyerek avuç içleriniz zemine gelecek şekilde vücudunuzla üçgen oluşturun. Bu hareketi yaparken başınız kollarınızın arasında ve bacaklarınız olabildiğince düz olmalıdır.

2. Yana Esneme

yana esneme hareketi ile ilgili görsel sonucu

Bacaklarınızı omuz mesafesinde açtıktan sonra avuç içi içeri bakacak şekilde kolunuzu kaldırın. Avuç içi tarafına doğru esneyin. 8 saniye sonra kol değiştirin.

3. Çocuk pozu

çocuk pozu hareketi ile ilgili görsel sonucu

Bu hareket en rahatlatıcı hareketlerden birisidir. Bacakları dizden kırıp oturduktan sonra parmak uçlarınızı olabildiğinde ileri iterken, üst beden de zemine bakar pozisyonda kalmalıdır.

4. Kedi Pozu

kedi pozu ile sırt yaralanmalarını önleyin

Ellerinizi ve dizlerinizi zemine, bileklerinizi ise omuzlara, dizlere ve kalçaya hizalayın. Sırtınızı yukarı doğru kavislendirin, kalçanızı kendinize çekin ve sırtınızı yukarı doğru çekerken zemine doğru bakmaya özen gösterin.

Egzersiz öncesinde ve sonrasında esneme hareketleri yapmak kaslarınızı rahatlatacaktır. Antrenmana hazırlanmanızı sağlayan bu hareketler yorgunluğunuzu azaltmaya da yardımcı olacaktır. Tabii ki egzersiz öncesi esnemeye başlamadan önce ısınmayı unutmamanız da büyük önem taşımaktadır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Günümüzde bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak değerlendirilen fitness nedir? Etkili fitness ve crossfit programı oluşturmak için bilmeniz gerekenler!

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Üyelerimiz, ziyaretçilerimiz, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız dahil gerçek kişilerin kişisel verilerinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve insan haklarına ilişkin ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuata uygun olarak işlenmesi ve verisi işlenen ilgili kişilerin haklarını etkin şekilde kullanılmasının sağlanması önceliğimizdir. veri politikamızı inceleyebilirsiniz.