Lunge Hareketi Nasıl Yapılır ve Ne İşe Yarar?

Düzenli spor yapmak fiziksel açıdan dengeli bir yaşam sürmenin olmazsa olmaz kuralları arasında bulunuyor. Bu doğrultuda, bireysel veya profesyonel olarak hazırlanan egzersiz programları hem yeterli fiziksel aktiviteyi sağlamak hem de..

Lunge Hareketi Nasıl Yapılır ve Ne İşe Yarar?
Yayınlanma: Güncelleme:

Düzenli spor yapmak fiziksel açıdan dengeli bir yaşam sürmenin olmazsa olmaz kuralları arasında bulunuyor. Bu doğrultuda, bireysel veya profesyonel olarak hazırlanan egzersiz programları hem yeterli fiziksel aktiviteyi sağlamak hem de vücudun temel hareket noktalarını güçlendirmek adına önemli bir etki sağlıyor. Sıklıkla squat, şınav, crunch ve plank gibi hareketler içeren bu programlarda, geniş etki alanı sayesinde lunge hareketi de önemli bir yer tutuyor.

Vücudunu güçlendirmek, fiziksel görünümünü iyileştirmek ve atletik performansını artırmak isteyen pek çok kişi, bireysel egzersiz programlarına lunge hareketini de dahil ediyor. Yani, bu egzersiz çeşidini sizin de pek çok kez övgüler eşliğinde duymuş olmanız kuvvetle muhtemel! Peki ya lunge hareketinin tam olarak ne olduğunu ve nasıl faydalar sunduğunu biliyor musunuz? Artık öğrenme zamanı!

Lunge Hareketi Nedir?

Lunge hareketi, bacak ve kalça bölgelerini güçlendirmeye yardımcı olan bir alt vücut egzersizini oluşturuyor. Fonksiyonel bir egzersiz türü olan lunge hareketinin, diğer pek çok egzersiz çeşidinde olduğu gibi özel bir uygulama stili bulunuyor. Orta-zor olarak değerlendirilebilecek olan bu hareket, özellikle de spora yeni başlayan kişiler tarafından sıklıkla yanlış uygulanabildiği gibi bazı sakatlıklara da neden olabiliyor. Bu nedenle hareketi doğru şekilde uygulamaya büyük özen göstermek gerekiyor.Lunge Hareketinde Ağırlık Kullanılır mı?
Lunge hareketlerinin bazı çeşitleri bulunuyor. Temel lunge hareketi ağırlıksız yapılabileceği gibi, kişinin ağırlığına uygun aletlerle de yapılabiliyor. Temel lunge hareketinden farklı olarak öne değil yana doğru adım atarak yapılan “side lunge” ve bacakların birbirine çapraz açıyla konumlandırıldığı “curtsy lunge” hareketleri genellikle ağırlık kullanılmadan yapılıyor.

“Dumbell lunge” ise adından da anlaşılabileceği üzere, her iki ele uygun ağırlıkta dambıl alınarak gerçekleştiriliyor. Ayrıca bu hareketi yapmak için spor salonlarında bulunan bazı sabit aletlerden de faydalanılması mümkün. Örneğin; bu egzersiz, genellikle arkadaki ayağın sabit bir mekanizmaya geçirilmesi ya da yüksek bir yerde konumlanması ile daha zorlayıcı fakat fonksiyonel şekillerde de uygulanabiliyor.

Lunge Hareketi Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Lunge Hareketinin Faydaları Nelerdir?

Alt vücuttaki birçok kas grubunu aynı anda çalıştırmaya yardımcı oluyor.
Başta ön çapraz bağ yaralanmaları olmak üzere spordaki yaralanmaları azaltmaya katkı sağlıyor.
Düzenli olarak uygulandığında yağsız kas kütlesini artırmaya yardımcı oluyor ve kilo verme sürecine katkıda bulunuyor.
Bacaklardaki karşıt kasları çalıştırarak vücudun direnç kazanmasına olanak tanıyor.
Kalça kaslarında etkili olması sebebiyle özellikle kalçada uzun süre oturmanın ve hareketsizliğin yarattığı kasılma ve gerginlik hissini azaltmaya katkıda bulunuyor.
Genel vücut dengesini güçlendirmeye destek sağlıyor.
Çekirdek bölgesini ve sırt kaslarını güçlendirmesi sebebiyle doğru bir duruş kazanmaya yardımcı oluyor.
Kalça ve bacakların sıkılaşmasına ve şekillenmesine katkıda bulunuyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Günümüzde bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak değerlendirilen fitness nedir? Etkili fitness ve crossfit programı oluşturmak için bilmeniz gerekenler!

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Üyelerimiz, ziyaretçilerimiz, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız dahil gerçek kişilerin kişisel verilerinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve insan haklarına ilişkin ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuata uygun olarak işlenmesi ve verisi işlenen ilgili kişilerin haklarını etkin şekilde kullanılmasının sağlanması önceliğimizdir. veri politikamızı inceleyebilirsiniz.