Histamin nedir?

Histamin nedir?

Histamin nedir?
Yayınlanma: Güncelleme:
Histamin en basit anlamıyla damarların geçirgenliğini arttıran, damarlardan dışarıya doğru bağışıklık sistemi hücrelerinin ve sıvı geçişini kolaylaştıran bir salgıdır… Özellikle alerjik durumlarda bazofil ve mast hücrelerinden salgılanarak kılcal damarların genişlemelerini ve basıncın bu noktalarda düşmesine sebep olur. Bahar alerjisi, besin intoleransları ve besin alerjilerinde sıklıkla artmakta ve artışı vücutta kan basıncı düşmesine bağlı olarak su ve tuz tutumuna yol açmaktadır.
➖➖➖👊👊👊➖➖➖
👉Melanin ve melanosit hücreler👇
➖➖➖👊👊👊➖➖➖
Güneş altında fazla kalındığında deride yer alan melanosit hücreler melanin dediğimiz pigmenti salgılamaktadır. Melaninin görevi basitçe güneşten gelen zararlı ışınları kontrol altına almaktadır. Bu nedenle derimizin rengi koyulaşmaktadır. Bunun yanı sıra bu kimyasal damarların genişlemesine ve kılcal damar geçirgenliğinin artmasına neden olmaktadır bu da kimi zaman uzun süre güneşlendikten sonra vücudun su tutumuna sebep olur… Özellikle solaryumda yaşanan durumda buna benzerdir. Özellikle yarışmacıların 10gün öncesinden solaryuma gitmeyi bırakmaları gerekmektedir…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Günümüzde bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak değerlendirilen fitness nedir? Etkili fitness ve crossfit programı oluşturmak için bilmeniz gerekenler!

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Üyelerimiz, ziyaretçilerimiz, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız dahil gerçek kişilerin kişisel verilerinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve insan haklarına ilişkin ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuata uygun olarak işlenmesi ve verisi işlenen ilgili kişilerin haklarını etkin şekilde kullanılmasının sağlanması önceliğimizdir. veri politikamızı inceleyebilirsiniz.