Cilde İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Cilde İyi Gelen Besinler Hangileridir? Cilt sağlığımız iç ve dış birçok faktörden etkilenir. Peki ya kim cildinin sağlıklı görünmesini istemez? Bu soruya ‘’evet’’ diyecek kimse olmadığına göre devam edelim. Dışarıdan..

Cilde İyi Gelen Besinler Nelerdir?
Yayınlanma: Güncelleme:

Cilde İyi Gelen Besinler Hangileridir?

Cilt sağlığımız iç ve dış birçok faktörden etkilenir. Peki ya kim cildinin sağlıklı görünmesini istemez? Bu soruya ‘’evet’’ diyecek kimse olmadığına göre devam edelim.

Dışarıdan cildimizi besleyecek birçok ürün kullansak da nafile… Cilt sağlığını etkileyen en büyük faktör total olarak hayat tarzımızdır. Hayat tarzı diyorum çünkü bunu bir bütün olarak ele almalıyız. Beslenme, uyku düzeni, su tüketimi, egzersiz alışkanlığı, aşırı strese maruz kalma, kullanılan kozmetik ve medikal ürünler… Bu faktörlerin hepsi cilt görünümünü etkileyecektir. Tabii ki bu saydıklarımdan en etkilisi ilk gözümüze çarpan beslenme oluyor. Gelin birlikte genel sağlığımızı doğrudan etkilediği gibi cilt sağlığımızı da doğrudan etkileyen beslenme alışkanlıklarına bakalım ve hangi besinlerin cildimize iyi geldiğine göz atalım.

Unutmadan, ‘’SU TÜKETİMİ’’ demiştim değil mi? Sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsak ilk silahımız düzenli ve yeterli su tüketimidir. Bunun altını çizdiğimize göre beslenme önerilerimize geçebiliriz.

Sağlıklı Bir Cilt Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir cilt tanımı hemen hemen herkes için aynıdır; nemli, parlayan, pürüzsüz ve sıkı… Cilt denilince akla ilk gelen yüz olsa da, cildimiz; deri tabakanın en dış katmanıdır. Tüm vücudumuzu kaplayan deri aslında en büyük organımızdır.

Dışarıdan kozmetik müdahaleler ve uyguladığımız bakımlar cilt görünümünü büyük oranda etkilese de cildimizin sağlığını korumanın birinci adımı onu içeriden beslemek olacaktır.

Cildinizi düzenli olarak nemlendirmeyi, kişisel hijyen ve bakımınıza özen göstermeyi unutmadığınızı varsayıyor; beslenmeyle cilt sağlığımızı nasıl koruyacağımıza geçiyorum.

Cilde En İyi Gelen Besinler

Sağlıklı yağ asitleri içeren besinlerden; yağlı balıklar, ceviz, keten tohumu, avokado, chia tohumu, ay çekirdeği, üzüm çekirdeği, badem, zeytinyağı

Omega-3 içeren somon, uskumru, ton balığı, sardalya gibi balıklar cilt sağlığı için oldukça önem taşır. Bu balıklar aynı zamanda Koenzim Q10 de içerir.

Omega-3, nemli bir cilt için besleyici olduğu gibi kızarıklık ve akneye sebep olabilen inflamasyonu önlemede de etkilidir. Aynı zamanda ciltte yaşlanma belirtilerini arttıran UV ışınlarına karşı cilt hassasiyetini azaltabilir. Bu besinler vitamin E ve çinko açısından zengin, sağlıklı protein kaynaklarıdır.

Bitkisel besinlerden bahsedecek olursak, ceviz; omega-3, vitamin E, çinko içeriği yüksek kaliteli bir kaynaktır.

Avokado, sağlıklı yağ asitleri yönünden zengin olduğu gibi yine vitamin E ve C içerir.

Keten tohumu, omega-3’ün bitkisel bazlı besinlerde bulunan ALA (alfa linolenik asit) formunu içerir.

C vitamini içeren besinlerden; Limon, portakal, greyfurt gibi narenciyeler, kivi, yeşil yapraklı sebzeler, yeşil biber, kırmızı biber, brokoli gibi meyve ve sebzeler.

Bu besinlere yakından baktığımızda bazılarında vitamin C ve A kombinasyonu görürüz. Kırmızı kapya biber bu vitaminlerin yanında beta karoten de içerir. Tüm bu mikro besinler bir araya geldiklerinde etkisini arttırarak cilt sağlığını korumada ve pürüzsüz bir cilt dokusuna sahip olmada önemli rol oynar.

Kırmızı üzüm, yaşlanma karşıtı özelliği ile bilinen resveratrol isimli antioksidan bileşikler içerir.

Bitter çikolata yemek için makul bir sebep arıyorsanız yardımınıza koştum! Yüksek antioksidan kapasitesi ile cilt dostu kakao; antienflamatuar etkiye sahip, kan dolaşımından tutun, ruh haline iyi geldiği yetmiyormuş gibi cilt sağlığımıza da iyi geliyor. Tabii en az %70 kakao içeren çikolata içeriklerine yönelmemiz gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Yeşil çay sadece ödem atmak için içilir sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yüksek antioksidan kapasitesi cilt sağlığını korumada da bir o kadar etkili.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Günümüzde bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak değerlendirilen fitness nedir? Etkili fitness ve crossfit programı oluşturmak için bilmeniz gerekenler!

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Üyelerimiz, ziyaretçilerimiz, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız dahil gerçek kişilerin kişisel verilerinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve insan haklarına ilişkin ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuata uygun olarak işlenmesi ve verisi işlenen ilgili kişilerin haklarını etkin şekilde kullanılmasının sağlanması önceliğimizdir. veri politikamızı inceleyebilirsiniz.