Carb Cycling Nedir? Nasıl Yapılır?

Carb Cycling Nedir? Bazı insanlar karbonhidrat alımını günden güne ayarlarken, diğerleri sabit kalır ve her zaman aynı karbonhidratı almaya çalışır. Carb Cycling yani karbonhidrat döngüsü, karbonhidrat alımını maksimum fayda sağladığı..

Carb Cycling Nedir? Nasıl Yapılır?
Yayınlanma: Güncelleme:

Carb Cycling Nedir?
Bazı insanlar karbonhidrat alımını günden güne ayarlarken, diğerleri sabit kalır ve her zaman aynı karbonhidratı almaya çalışır. Carb Cycling yani karbonhidrat döngüsü, karbonhidrat alımını maksimum fayda sağladığı zamana kadar ayarlar ve ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda da alımı kısar. Az sonra daha iyi anlayacaksınız.

Karbonhidrat alımını alttaki nedenlerden dolayı planlamak isteyebilirsiniz:

Vücut hedefleri: Bazı insanlar diyet sırasında karbonhidratı kısarlar ve kas geliştirmeye başlayacakları zaman tekrar arttırırlar.
Antrenman ve dinlenme günleri: Popüler bir yaklaşım. Fitness antrenmanı yapılan günlerde çok, dinlenme günlerinde kısık alım yapabilirler.
Karbonhidrat yüklemesi: Bu da oldukça popülerdir. Karbonhidrat Yüklemesi nedir ve neden yapılır gibi şeyleri merak ediyorsanız bu yazımızı okuyun:
Özel etkinlikler veya müsabaka öncesi: Profesyonel vücut geliştirmeciler, daha iri gözükmek için fazla karbonhidrat alırlar.
Carb Cycling yaparken genellikle protein alımı aynı tutulur ancak günlük karbonhidrat alımına göre yağ alım oranı değiştirilebilir. Yüksek karbonhidratlı bir günde düşük yağ alınır, düşük karbonhidratlı günlerde ise daha çok yağ alınır.

Karbonhidrat Döngüsü, tipik diyetlerden daha çok planlama ister.

Carb Cycling Zayıflatır Mı?
Carb Cycling hakkında yapılan bilimsel araştırmalar, kilo kaybı için faydalı olabileceğini göstermektedir. Teorik olarak karbonhidrat döngüsü, düşük karbonhidrat diyeti ile aynı faydalardan bazılarını sağlarken, fiziksel performansı korumanıza da yardımcı olabilir.
arb Cycling Nasıl Yapılır?
Carb Cycling nasıl yapılır? Bunu günlük rutinlerinize göre ayarlamanız gerekiyor çünkü birçok varyasyona sahiptir. İşte sizin için günlük olarak karbonhidrat alımınızı düzenleyebileceğiniz bir karbonhidrat döngüsü planı.

carb cycling planı
Carb Cycling Planı
Normal bir diyetten çok daha fazlası. Karbonhidrat Döngüsü yaptığınız süre boyunca, daha fazla ince değişiklik yapmanız gerekebilir.

Düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız, ara sıra Carb Cycling yapmayı deneyebilirsiniz. Sizin için daha verimli olacağının garantisini verebiliriz. Sizin için örnek bir karbonhidrat döngüsü planı hemen aşağıda.

karbonhidrat döngüsü nasıl yapılır
Karbonhidrat Döngüsü Planı
Günlük karbonhidrat miktarı büyük ölçüde değişebilir. Günlük rutinlerinize, kas kütlenize, karbonhidrat toleransınıza ve daha birçok şeye bağlıdır.

Karbonhidrat Döngüsü Diyeti İşe Yarar Mı?
Karbonhidrat döngüsü hakkında son olarak şunları söyleyelim ve yazıyı bitirelim. Yukarıdaki rakamlar ve örnekler yalnızca öneridir. Karbonhidrat döngüsü için kanıtlanmış bir formül ya da oran yoktur. Bunu kendiniz uyarlamanız ve denemeniz gerekir. Karbonhidrat döngüsünün arkasındaki bireysel mekanizmalar araştırmalarla desteklenmektedir. Bununla birlikte, hiçbir araştırma uzun vadeli bir karbonhidrat döngüsü diyetini araştırmadı. Hemen aşağıdaki bağlantılardan bu konu hakkında yapılan bilimsel araştırmalara göz atabilirsiniz.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

Bilinen düşük veya yüksek karbonhidratlı diyetlerden ziyade, ikisi arasındaki denge hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan daha faydalı olabilir.

Yağ kaybı için karbonhidrat döngüsü yapıyorsanız, protein alımınızın yeterli olduğundan ve kalori açığını koruduğunuzdan mutlaka emin olun.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Günümüzde bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak değerlendirilen fitness nedir? Etkili fitness ve crossfit programı oluşturmak için bilmeniz gerekenler!

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Üyelerimiz, ziyaretçilerimiz, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız dahil gerçek kişilerin kişisel verilerinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve insan haklarına ilişkin ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuata uygun olarak işlenmesi ve verisi işlenen ilgili kişilerin haklarını etkin şekilde kullanılmasının sağlanması önceliğimizdir. veri politikamızı inceleyebilirsiniz.