Burun Akıntısı ve Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli boğaz ağrısına ne iyi gelir, İbrahim Saraçoğlu kürü nasıldır? Kısa sürede boğaz ağrısı nasıl geçer hangi pastil iyi gelir merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda boğaz ağrısını geçirmek için..

Burun Akıntısı ve Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?
Yayınlanma: Güncelleme:

Şiddetli boğaz ağrısına ne iyi gelir, İbrahim Saraçoğlu kürü nasıldır? Kısa sürede boğaz ağrısı nasıl geçer hangi pastil iyi gelir merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda boğaz ağrısını geçirmek için araştırmacıların denediği ve kanıtladığı evde çözüm yollarını bir araya getirdik. İşte en etkili çözüm yolları!

Boğazın arka kısmı, enfeksiyonlara karşı vücudu savunan bademcikler gibi lenfatik dokuları içerir. Genellikle kendiliğinden iyileşen virüs enfeksiyonları veya bademcik iltihabında olduğu gibi antibiyotik tedavisi gerektiren bakteriler nedeniyle boğaz ağrısı ortaya çıkar.Bazen boğaz enfeksiyonlarına burundaki akıntılar da eşlik eder. Sonuç olarak burunda tıkanıklık ve zor nefes alma problemleri oluşur. Tabi ki birçok çeşidi olduğundan doktor kontrolü oldukça önemlidir. Ama bu mümkün değilse evde birkaç basit yöntemle de ağrılardan kurtulmanız mümkün!

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? İbrahim Saraçoğlu
Anjin olarak da bilinir. En sık nedeni farenjit ve bademcik iltihabıdır. Genellikle soğuk algınlığının ilk belirtisidir. Ancak, soğuk algınlığına göre bu durum daha hafif ve ilk bir iki gün iyi seyreder. Tedavi gecikirse bakteriyel enfeksiyonlar oluşur.

boğaz ağrısı nasıl geçer
Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Farenjit: Boğazın arka tarafında kızarıklıkla birlikte oluşan hafif ateş farenjit (viral boğaz ağrısı) belirtileri arasındadır. Bununla birlikte burun akıntısı veya öksürük de görülebilir.

Bademcik İltihabı: Çok ağrılı boğaz ağrısı, yüksek ateş ve daha iri lenf düğümleri ise bademcik iltihabının belirtileri arasındadır. Bununla beraber boğazın arkasındaki bademciklerde beyaz lekeler ortaya çıkar. Ayrıca vücutta ve yanaklarda kızarıklık, dudak çevresinde soluk cilt ve dilde “çilek” görünümü diğer belirtilerdir. Çocuklarda ve genç yetişkinlerde bademcik iltihabı oldukça yaygındır.Bademcik iltihabı genellikle viral kaynaklıdır. Başka bir ifadeyle vücuda ağız yoluyla giren virüsler nedeniyle ortaya çıkar. Çok sık olmamakla birlikte bakteriyel enfeksiyonlar da bademcikte iltihaplanma nedenleri arasındadır. İltihaplanma ne yazık ki boğaz ağrısı, ağrılı yutkunma ve ateş ile kendini gösterir. Bununla beraber ağız kokusu bilhassa küçük çocuklarda mide ağrısı ve baş ağrısı da diğer işaretlerdendir.

İnatçı Boğaz Ağrısı Neden Olur?
Boğaz ağrıları birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hastalıklar ve günlük yaşamdaki bazı alışkanlıklar bu duruma neden olabilir. Bazen masum bir öpücükle, bazen yiyeceklerin tam çiğnenmeden yutulmasıyla, bazen de tümörler sebebiyle ortaya çıkabilir. Ancak bununla sınırlı değil. Boğaz ağrısının nedenleri aşağıda detaylı bir şekilde listelenmiştir:

Farenjit
Soğuk algınlığı durumu
Bademcik iltihabı
Kızamık ve su çiçeği gibi hastalıklar
Difteri
Virüsler ve enfeksiyonlar
Geniz akıntıları
Öpücük hastalığı (enfeksiyöz mononükleoz)
Soluduğunuz havadaki bakteriler
Çok sıcak yiyecek ve içecekler
Çok soğuk yiyecek ve içecekler
Kullanılan diş macunları
Reflü nedeniyle mide asidinin yemek borusundan yukarı çıkması ile boğazın arka kısmının tahriş olması
Boğaz Ağrısında Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Ağrı ilk başladığında doktora gitseniz erkenden önlem almış olursunuz ancak iki günden fazla süren ağrılarında, kanlı balgam gelmesi, ağrının çekilmez bir hal aldığı ve burun akıntısı, üşütme, titreme, halsizlik, yorgunluk gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora ya da bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Eğer ağrılar 2 günden fazla sürdüyse doktora gitmeniz faydalı olacaktır. Yukarıda sayılan hastalıkların belirtisi olabilecek olan şiddetli ağrılar ciddiye alınması gereken bir sorundur. Eğer yukarıdaki hastalıkların birinin başlangıcı ise sağlığınız tehlike altında demektir. Bu nedenle ağrının olduğu ilk günlerde doktora gitmek hayat kurtarabilir.

Burun Akıntısı ve Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?
Doktora gidene kadar evde boğaz ağrısı nasıl geçer merak edenler için yapılması gerekenler basit! Eğer 2 -3 günü geçmemiş ağrıyı hafifletmek istiyorsanız şunları deneyebilirsiniz.

1) Bol ılık su için
Ilık su içmek boğazın kurumasını önler. Böylece o bölgede biriken mikrop ve bakterilerin bir kısmı mideye geçer. Mideye geçen mikroplar mide asidi içinde yok olurlar.

Ne var ki su içmek vücudun asit dengesini azaltır. En önemlisi de asidik olmayan ortamda mikropların üreyemezler. Bununla beraber suyun kaynamış ve soğutulmuş olması mikroplardan korunmanızı sağlar.

2) Ada çayını deneyin
Birçok uzmana ve bilimsel yayına göre ada çayında bulunan bazı maddeler antibiyotikler kadar etkilidir. Ama hamile olanlar ada çayı içemezler. Zira düşüklere neden olabilir.

Bazıları ada çayının tadını sevmez. Bu gibi durumlarda ada çayını biraz soğuttuktan sonra yakmayacak kadar ılıtın. Sonra 3-4 saatte bir gargara yapmak boğaz ağrısına iyi gelir. Bununla birlikte günde 2 bardaktan fazlasını tüketmemek gerekir.

3) Papatya çayı için
Ağrıyı hafifletecek bitkisel çaylardan biri de papatya çayıdır. Papatya çayı hem o bölgeyi yumuşatır hem de bazı bakterileri uzaklaştırır ve bazılarını yok eder. Maksimum sınır 2 su bardağı kadardır.

4) Bitkisel pastiller
İçerisinde meyan kökü, limon, bal, ada çayı veya zencefil olan bazı bitkisel pastilleri boğaz ağrılarının hafiflemesine yardımcıdır. Son zamanlarda kara mürver ve c vitamini içeren pastiller de revaçtadır.

5) Ortamı nemlendirin
Nemli bir ortam soluk borusunun son noktasının kurumasını engeller. Çaydanlık gibi bir kapta kaynatacağınız suyun buharı ortamın nemlenmesini sağlayarak soluk borusunun rahatlatır. Eğer kış ise kombi peteklerine üzerine nemli havlu koyun. Ayrıca varsa ortam nemlendirici cihazlarınızı çalıştırın.

6) Ballı zencefil karışımı
Bir yemek kaşığı bal ile bir çay kaşığı toz zencefili karıştırın. Bir hafta boyunca her sabah aç karnına tüketin, sadece boğazınızı değil öksürüğünüzü de gidersin. Ayrıca limon, kara turp suyu, zencefil suyu ve harnup pekmezi diğer faydalı besinler arasında yer alır.

7) Sauna ve buharlı oda
Saunada terlemek ve vücut ısısını yükseltmek bağışıklık sistemini harekete geçirerek mikropların ortadan kaldırılmasını sağlar. Ayrıca saunadaki nemli ortam da ağrıları ve yutkunma sorunlarını hafifletmeye yardımcıdır.

8) Spor yapın
Düzenli spor sadece böyle bir hastalık meydana geldiğinde değil her zaman yapıldığında etkili olur. Yani bağışıklık sisteminizi güçlendireceği için hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

9) Tuzlu su ile gargara yapın
Bu da ağrıyı hafifletir ve mikropların dengesini bozar. Her saat başında 10-20 saniye kadar tuzlu su ile gargara yapın. Ancak iyotsuz tuz kullanmak daha uygundur.

10) Keçiboynuzu pekmezi
Sabah akşam 1 yemek kaşığı keçiboynuzu pekmez tüketin. Bu balgamların ve pisliklerin dışarıya daha kolay atılmasını sağlar. Fakat pekmezin şeker ilavesiz olanını tercih edin veya keçiboynuzu ununu deneyin.Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Açıkladı:

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Günümüzde bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak değerlendirilen fitness nedir? Etkili fitness ve crossfit programı oluşturmak için bilmeniz gerekenler!

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Üyelerimiz, ziyaretçilerimiz, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız dahil gerçek kişilerin kişisel verilerinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve insan haklarına ilişkin ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuata uygun olarak işlenmesi ve verisi işlenen ilgili kişilerin haklarını etkin şekilde kullanılmasının sağlanması önceliğimizdir. veri politikamızı inceleyebilirsiniz.