Bayanlar Protein Tozu Kullanmalı mı?

Bayanlar Protein Tozu Kullanmalı mı?

Bayanlar ve Protein Tozu
Sporun ve spor beslenmesinin içinde olan insanlar her ne kadar bu yanılgıya şaşırsa da hala birçok insan, özellikle de bayanlar gıda takviyelerine ve protein tozuna karşı önyargılıdır. Protein tozu kullandıklarında bir kas yığınına dönüşeceklerini zanneden veya aşırı yağlanıp kilo alacaklarından korkan bayanlara ilk önce hatırlatılması gereken yedikleri tavuk, balık, yumurta, kırmızı et hatta birçok kuruyemiş çeşidi ve sebzenin bile protein kaynağı olduğudur. Eğer proteinin sizi bir gecede bir süperwoman’a ya da obeze dönüştürmesi mümkün olsaydı zaten az önce saydığımız gıdaları tükettiğiniz için bu halde olmanız gerekirdi. İlk önce kabullenmeniz gereken protein tozunun bir ilaç veya mucizevi bir ürün olmadığı, yalnızca normal beslenmenizde de yer verdiğiniz gıdalar gibi bir protein ve besin kaynağı olduğudur.
Çevrenizde günde 5 öğün salata yiyerek son derece sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olacağına inanan bayanlar var ise ne yazıkki hem sağlıklarını bozuyorlar, hem kas kaybı yaşıyorlar, hem metabolizmalarını yavaşlatıyorlar hem de muhtemelen bütün günü halsiz ve verimsiz geçiriyorlardır. Unutmayın; eğer fit olmanın anahtarı salata yemek olsaydı, dünyanın en fit canlıları inekler olurdu!
Protein Tozu Sizi Aniden Şişirmez!
Kas gelişimi sağlamak için hem beslenmenize dikkat etmek hem de çok ama çok fazla antrenman yapmak zorundasınız. Sadece protein tozu kullanarak dergilerde ve televizyonlarda gördüğünüz vücut geliştirme şampiyonları gibi olacağınızı zannediyorsanız onların yıllarca yaptığı sayısız antrenmana, disiplinli çalışmaya ve aralıksız uydukları özel beslenme programlarına haksızlık etmiş olursunuz.
Umarız protein tozunun sizi bir gecede şişireceği fikrinden kurtulmuşsunuzdur, şimdi biraz da Protein tozu kullanarak, protein ağırlıklı beslenerek ve spor yaparak sağlayacağınız faydalardan bahsedelim. Protein ağırlıklı beslenme, protein tozu ve antrenman sayesinde öncelikle bir miktar kas kütlesi kazanırsınız ki bu sizin daha hatlı ve fit bir vücuda sahip olmanız anlamına gelir. Ayrıca bu sayede metabolizmanız çok daha hızlı çalışır. Protein tozunun kırmızı et, yumurta gibi normal protein kaynaklarına göre de birçok avantajı vardır. Öncelikle spor yapıyorsanız protein tozunun spor öncesi ve sonrasında kullanımı normal protein kaynaklarından daha etkilidir çünkü daha hızlı emilir. Ayrıca sıradan protein kaynakları gibi yüksek miktarda yağ ve karbonhidrat içermez, özellikle izole protein tozlarını tercih ederseniz yağ, şeker ve karbonhidrat minimum düzeyde bulunur. Üstelik farklı aromalarda birbirinden lezzetli birçok protein tozu vardır.
Mutlaka genel olarak zayıf sayılsa da yumuşak, orantısız ve yağlı bir vücuda sahip olan birçok bayan tanıyorsunuzdur. Eğer böyle olmak istemiyorsanız hayatınızda spora ve proteine yer verin.
Protein tozu ile açlık hissinin, ani tatlı krizlerinin önüne geçin!
Proteinin diğer gıdalara göre farklı bir emilim süreci vardır. Karbonhidratlar gibi kan şekerinizde ani dalgalanmalar yaparak sizde açlık hissi veya tatlı isteği oluşmasına sebep olmaz. Bu durum gün içerisinde daha uzun süre tok hissetmenize, uzun saatler boyunca daha enerjik olmanıza ve kan şekerinizdeki ani dalgalanmalar sonucu sağlıksız gıdalar ve tatlı tüketme isteğini önlemekte son derece mükemmeldir. Proteinin farkını şöyle de test edebilirsiniz. Bir sabah kahvaltıda şekerli bir kek ve ekmek tüketirken diğer gün, 2-3 yumurta ile yapılmış bir omlet yiyin. Böylece hangi günün devamında daha sağlıklı beslendiğinizi kendiniz görebilirsiniz.
Protein tozu ile birlikte başka hangi supplementler kullanılabilir?
Power System L-Carnitine 3600: L-Carnitine yağ yakımını destekler, böylece protein tozu kullanırken sıkılaşmayı hedefleyenler aynı zamanda yağ oranlarını da düşürerek daha fit bir görünüm elde edebilirler.
Ultimate CLA: CLA L-Carnitine ile kombine edildiğinde yağ yakımını destekler, kas kaybını minimuma indirir. Kilo vermek isteyenler için L-Carnitine, Protein tozu ve CLA iyi bir kombinasyon olur.

1 YORUMLAR

YORUM YAZ